NAS و SAN به زبان ساده

NAS و SAN به زبان ساده

Network Attached Storage یا NAS به مجموعه‌ای از هارددیسک‌ها اطلاق می‌شود که کاربران می‌توانند از طریق شبکه به آنها دسترسی پیدا کنند. NAS مبتنی بر پروتکل TCP/IP بوده و در نتیجه دسترسی از طریق شبکه به آن، مستلزم استفاده از ساختار IP address می‌باشد. به بیان ساده‌تر، NAS نقش یک shared folder را برای کاربران ایفا نموده و آنها می‌توانند به راحتی و از طریق شبکه به آن متصل شوند.

NAS2

از NAS جهت مدیریت متمرکز فایل‌ها و منابع اطلاعاتی سازمان استفاده می‌شود. با استفاد از این روش، می‌توان به راحتی فایل‌های سازمانی و مورد نیاز کاربران را در محیطی ایمن به اشتراک گذاشت.
همانطور که گفته شد از NAS برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات و منابع سازمان در شبکه استفاده می‌شود و باید توجه داشت که سخت‌افزار آن تنها برای این منظور طراحی شده و نمی‌توان استفاده‌ی دیگری از آن به عمل آورد، برای مثال نمی‌توان برنامه‌ی کاربردی، نرم‌افزار جانبی مورد نیاز یا مواردی از این دست را بر روی آن نصب نمود. می‌توان گفت تنها وظیفه‌ی NAS در شبکه‌ی سازمان، تأمین نمودن نیازهای ذخیره‌سازی است.
در صورت استفاده از RAID و Clustering در NAS می‌توان امنیت اطلاعات و کارایی را به طور قابل توجهی افزایش داد.
از مزایای NAS این است که به دلیل استفاده از ساختار IP آدرس، برای راه‌اندازی آن نیاز به تغییرات عمده ای در سازمان وجود نداشته و می توان با کمترین هزینه و تهیه‌ی یک دستگاه ذخیره‌سازی اطلاعات تحت شبکه، آن را راه‌اندازی نمود.

Storage Area Network یا SAN مجموعه‌ای از دستگاه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات بوده که با اتصال به یکدیگر، شبکه‌ای جهت ذخیره‌سازی اطلاعات در سازمان فراهم می‌کند. SAN با ایجاد شبکه‌ای از دستگاه‌های ذخیره‌سازی، منجر به افزایش reliability ،redundancy و fault tolerance در سازمان می‌شود، به این صورت که در صورت از کار افتادن تعدادی از دستگاه‌های ذخیره‌سازی در SAN، اطلاعات همچنان در سایر دستگاه‌های ذخیره‌سازی SAN وجود داشته و قابل دسترسی می‌باشند. در نتیجه SAN دارای قابلیت‌های زیادی در خصوص backup و disaster recovery می باشد.

SAN

می‌توان به راحتی هارددیسک‌های جدیدی را به SAN متصل نموده و در صورت خرابی یک هارددیسک می‌توان در هنگام فعالیت سایر هارددیسک‌ها و بدون نیاز به متوقف نمودن فعالیت شبکه، این هارددیسک را خارج نموده و هارددیسک جدید را جایگزین آن نمود. در این شرایط می توان بدون داشتن هیچگونه down time در شبکه، به کاربران خدمات رسانی کرد.
در SAN می‌توان با استفاده از مکانیزمی به نام zoning، دسترسی سرورهای مختلف به هارددیسک‌های گوناگون موجود در SAN را تنظیم و محدود نمود. برای مثال با در اختیار داشتن ۶ هارددیسک در SAN، می‌توان zoning را به گونه ای انجام داد که نیمی از سرورهای موجود در شبکه به ۳ هارددیسک اول و نیمی دیگر به ۳ هارددیسک دوم متصل شده و از منابع آنها استفاده نمایند.

SAN zoning

از مزایای دیگر SAN این است که می‌توان علاوه بر اطلاعات، سیستم عامل سرور را نیز بر روی آن قرار داد، در نتیجه در صورت خراب شدن سرور می‌توان سیستم عامل آن را بر روی یک سرور دیگر اجرا نمود. همچنین با بوت کردن سرورها از روی SAN می توان زمان لازم جهت بوت شدن سیستم‌ها را کاهش داد.
با ترکیب نمودن NAS و SAN سیستم جدیدی به نام NAS HEAD به وجود می‌آید که دربرگیرنده‌ی امکانات NAS و SAN در کنار یکدیگر می‌باشد.

SAN+NAS

 

ارسال پاسخ به دیدگاه