برای راه اندازی دیتا سنتر ابتدا باید در مورد رده‌های دسته بندی شده برای دیتا سنتر اطلاعات کافی داشته باشیم تا بتوانیم بر اساس نیاز سازمان و همچنین استاندارد مورد نیاز به طراحی دیتا سنتر بپردازیم.

وقتی صحبت از دسته بندی مرکز داده وجود دارد یکی از مهم ترین معیارها بررسی مرکز داده و فعالیت‌های موجود در آن نسبت به انواع فعالیت‌های برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده می‌باشد.

datacenter

انواع دسته بندی مرکز داده (Tier)

این دسته بندی Basic نام دارد که به آن Tier 1 می‌گویند و در آن هیچ گونه افزونگی در نظر گرفته نمی‌شود. قابل توجه است که در این دسته بندی تجهیزات مورد نیاز مرکز داده به تعداد واقعی و مورد نیاز در نظر گرفته می‌شود و نه بیشتر. این امر موجب عدم جلوگیری از اتفاقات ناخواسته نمی‌شود.

در این رده بندی سیستم خنک کننده و توزیع برق در نظر گرفته شده ولی UPS و ژنراتور یا کف کاذب در نظر گرفته نمی‌شود که در این حالت با تغییر سیستم توزیع برق، شما مجبور هستید که سرویس‌های خود را خاموش نمایید که جزء فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده می‌باشد شما برای مدتی امکان استفاده از سرویس‌ها را ندارید ولی در فعالیت‌های غیر برنامه‌ریزی شده مثل قطع برق باعث خاموشی سرویس‌ها و از بین رفتن اعتبار شرکت می‌شود.

در این دسته بندی که با نام Tier 2 شناخته می‌شود، شما اندکی افزونگی (Redundancy) در سیستم ایجاد می‌کنید که احتمال قطع شدن سرویس را کاهش می‌دهد.

در این حالت برای طراحی دیتاسنتر از کف کاذب، UPS و ژنراتور استفاده می‌شود ولی همچنان سیستم توزیع برق از یک مسیر کابلی استفاده می‌نماید. در این دسته بندی برای تعمیر و نگهداری زیرساخت‌های مرکز داده شما مجبور به خاموش نمودن سرورهای خود می‌باشید ولی نسبت به فعالیت‌های غیر برنامه ریزی شده بالاتر می‌باشد.

در این دسته بندی که به نام Tier 3 شناخته می‌شود، از دو سری تجهیزات مرکز داده استفاده می‌شود: یکی اصلی و دیگری پشتیبان.

در این سیستم شما از دو مسیر توزیع برق و کولینگ استفاده می‌کنید که در این حالت اگر نیاز به تعمیرات در زیرساخت مرکز داده داشته باشید سیستم توزیع برق پشتیبان جایگزین سیستم اصلی شده و مانع از خاموشی مرکز داده می‌شود. این دسته بندی در شرایطی در نظر گرفته می‌شود که در آینده و در شرایط توجیه اقتصادی این مرکز داده به دسته بندی ۴ (Tier 4) ارتقاء پیدا کند. این مرکز داده قابلیت سرویس دهی ۲۴ ساعته را دارد.

در این رده بندی که به Tier 4 شناخته می‌شود مرکز داده شما مقاوم در وقفه می‌باشد این بدان معناست که شما برای راه اندازی مرکز داده‌ی خود از چند پاور و مسیر کولینگ مجزا استفاده کرده‌اید که حداقل ۲ مسیر فعال می‌باشد.

در این رده قدرت تحمل خرابی بسیار بالا می‌باشد و باعث بروز کم ترین آسیب در بدترین شرایط می‌گردد. در این حالت نیاز به دو مسیر مجزا برای کابل کشی است و از دو UPS مجزا استفاده می‌کنند. در این رده بندی باید تمام تجهیزات دارای منبع تغذیهی مضاعف باشند تا بتوانند از دو منبع تغذیه‌ی مجزا نیروی لازم را تأمین کنند.